F.A.Q. – CZĘSTO ZADAWANE PYTANIA czyli C.ZA.PY. ;-)

CZAS PRACY I REZERWACJA TERMINÓW

W jakie dni i w jakich godzinach czynne jest studio?

Informacja o godzinach pracy studia w danym dniu jest dostępna w Google.
O ile nie pracujemy poza studiem, to w zazwyczaj jesteśmy od godziny 15-tej do ukończenia ostatniej umówionej sesji. Na ogół nie zdarza nam się wychodzić przed 20-tą. Chcąc do nas przyjść zawsze należy wcześniej telefonicznie sprawdzić jakie mamy plany i czy będziemy akurat dostępni.
Telefonować można codziennie w godzinach 10 – 23. Pod naszą nieobecność w studio telefon stacjonarny jest przekierowywany na jedną z komórek.

Czy mogę się umówić na sesję w sobotę lub w niedzielę?

Tak, ale w soboty umawiamy się tylko po to, by realizować większe sesje. W niedziele pracujemy tylko przy reportażach okolicznościowych (chrzest, ślub itp.).
Bez problemu można się jednak umówić w tygodniu, po zakończeniu pracy, wieczorem.

Z jakim wyprzedzeniem należy rezerwować termin sesji?

Od kilku dni do dwóch tygodni – zależnie od rodzaju sesji i ilości pracy w danym momencie. Rezerwacja terminu wiąże się z dokonaniem i e-mailowym potwierdzeniem wpłaty bezzwrotnej opłaty rezerwacyjnej, która ma charakter zadatku.

Ile kosztuje rezerwacja terminu?

Zarezerwowanie terminu wiąże się z dokonaniem opłaty rezerwacyjnej w wysokości podanej przy ofercie. Opłata ta jest ma charakter zadatku i jest bezzwrotna. Oznacza to, że przy końcowym rozliczeniu cena sesji będzie pomniejszona o kwotę wpłaconej opłaty rezerwacyjnej.

Czy mogę zarezerwować termin zrobienia zdjęć do dokumentów?

W przypadku zdjęć do dokumentów, polaroidów oraz oferty „jedno ładne zdjęcie” nie rezerwujemy terminów, lecz prosimy o kontakt telefoniczny i w miarę możliwości staramy się wykonać zdjęcia tego samego lub następnego dnia.
Zarezerwowanie terminu jest możliwe, ale wymaga wniesienia 200 zł bezzwrotnej opłaty rezerwacyjnej, w której zawiera się koszt wykonania zdjęć do wysokości wpłaconej kwoty.

Używam maila, smsów i facebooka. Dlaczego rezerwacji muszę dokonać przez telefon?

Dlatego, że wypowiedzenie każdego zdania przez telefon trwa o wiele krócej niż wystukanie go na klawiaturze, a odpowiedź na pytania jest natychmiastowa. Telefonicznie najszybciej i bez nieporozumień wymienimy potrzebne informacje, omówimy szczegóły i znajdziemy dogodny termin. Oczywiście później ustalenia telefoniczne potwierdzimy mailem.

Jak długo trwa wykonanie zdjęcia do dokumentu?

Około 15 – 20 minut. W tym czasie zdjęcia są wykonywane na planie zdjęciowym, wybierane na komputerze (możemy w tym pomóc), poddawane delikatnemu retuszowi, drukowane i nagrywane na płytę.

Czy mogę dopiero podczas sesji zdecydować, czy potrzebna mi jest pomoc wizażystki?

Nie ma takiej możliwości. Współpracujemy tylko z najlepszymi wizażystkami, które mają dużo pracy w wielu miejscach i muszą wcześniej zarazerwować odpowiednią ilość czasu by móc uczestniczyć w sesji.

Potrzebuję zdjęć „na wczoraj” – czy oferujecie usługę typu „express”?

Tak, ale…
Nie zawsze jest to możliwe. Podejmujemy się takiej usługi kosztem przedłużenia naszego czasu pracy, ale nigdy kosztem zobowiązań wobec innych klientów.
Usługa „express” jest DODATKOWO PŁATNA i dotyczy przygotowania tylko JEDNEGO zdjęcia z sesji.

Pracuję do godziny 17, czy muszę brać wolny dzień aby przyjść na sesję?

Nie ma takiej potrzeby. Pracujemy popołudniami, wieczorami oraz często w soboty.

Czy mogę się umówić na sesję rano lub przed południem?

Nie. Często pracujemy do późna w nocy. Dlatego przed 15-tą zazwyczaj nie ma nas w studio.

Dlaczego nie mogę umówić się na sesję aktu lub sesję buduarową bez wcześniejszej wizyty w studio?

Takie sesje, bardziej niż jakiekolwiek inne, wymagają dobrej współpracy, skupienia i poczucia bezpieczeństwa. Wcześniej musimy się upewnić, że będziemy w stanie wspólnie zrobić coś wyjątkowego.

Czy i kiedy mogę zmienić umówiony termin sesji?

Termin sesji można zmienić bez utraty opłaty rezerwacyjnej z wyprzedzeniem co najmniej pięciu dni roboczych. Jedynie taki czas da nam szansę na zmianę harmonogramu pracy studia. Soboty, niedziele i święta nie są dniami roboczymi.

Czy odzyskam opłatę rezerwacyjną jeśli z powodów ode mnie niezależnych (zdarzenia losowego) odwołam lub zmienię termin z wyprzedzeniem mniejszym niż 5 dni roboczych?

Niestety, każdy sam ponosi koszty przytrafiających mu się zdarzeń losowych. Rezerwując termin odmawiamy innym osobom które o niego pytają. Opłata rezerwacyjna tylko częściowo rekompensuje stracony czas i pracę niewykonaną dla kogoś innego.

Po telefonicznej rezerwacji terminu nie dotarł mail z jej potwierdzeniem. Co robić?

Zawsze wysyłamy maila potwierdzającego ustalenia telefoniczne. W przypadku jego niedotarcia w ciągu godziny od zakończenia rozmowy – prosimy koniecznie o kontakt telefoniczny.

Czy zawieracie umowy pisemne?

Umowy pisemne zawieramy w przypadkach wymagających indywidualnego określenia warunków, zakresu pracy i ceny. Ma to miejsce zawsze przy obsłudze ślubów oraz przy niektórych zleceniach komercyjnych. W większości przypadków wystarczające są uzgodnienia mailowe związane z rezerwacją sesji, której warunki, zakres i cena zawarte są w ofercie na stronie www.

PRZED SESJĄ

Jestem niefotogeniczna/niefotogeniczny i nie lubię fotografowania – czy mam szansę na przyzwoite zdjęcie?

Nie robimy nieprzyzwoitych zdjęć. Zdjęcia będą tak samo dobre jak zdjęcia innych naszych klientów. Na zdjęciach TU  można zobaczyć inne osoby, podobnie „niefotogeniczne i nielubiące fotografowania”. Na planie zdjęciowym nikt nie jest pozostawiony samemu sobie. Powiemy jak się ustawiać i jak zachowywać aby wyglądać na zdjęciach jak najlepiej.

Jak przygotować się do sesji zdjęciowej?

Po zarezerwowaniu terminu i otrzymaniu potwierdzenia dokonania opłaty rezerwacyjnej wysyłamy maila zawierającego informacje na ten temat. Jeśli nadal pozostaje coś do wyjaśnienia – prosimy o telefon, chętnie odpowiemy na wszelkie pytania.

Czy w studio jest wizażystka i fryzjer?

Zawsze namawiamy, żeby zdecydować się na udział wizażystki w sesji. Współpracujemy z bardzo dobrymi specjalistkami, które mają bardzo duże doświadczenie przy realizacji sesji zdjęciowych. Za dopłatą wizażystka przed sesją wykona makijaż fotograficzny i ułoży fryzurę. Będzie również obecna w studio przez cały czas i w razie potrzeby będzie dokonywała poprawek na planie zdjęciowym.
Nie ma możliwości świadczenia usług fryzjerskich w studio. Wizażystki układają włosy i dbają o ich wygląd podczas fotografowania.

Czy mogę przyjść na sesję z własną wizażystką?

Nie. Mamy zaufanie do wizażystek z którymi stale współpracujemy i nie chcemy brać odpowiedzialności za rezultaty pracy z osobami, których nie znamy.
Wyjątki są możliwe w przypadku wizażystek, do których przekona nas ich portfolio i opinie.

Przy okazji zakupów w drogerii zaproponowano mi darmowy makijaż. Czy warto skorzystać z okazji i przyjść w nim na sesję?

Zdecydowanie odradzamy. Jakość takiego makijażu odpowiada jego cenie. Makijaż proponowany przy okazji zakupów w drogeriach najczęściej jest wykonywany przez osoby, które nie są wizażystkami. Efekty zdjęć bywają gorsze niż w przypadku samodzielnego wykonania makijażu.

Czy na sesję z wizażem mam przynieść własne kosmetyki?

Nie. Nasze wizażystki dysponują odpowiednimi, profesjonalnymi kosmetykami, które różnią się od używanych na codzień. Kosmetyki te są hypoalergiczne, więc nie powinny powodować problemów nawet u alergików. Jeśli mimo to ktoś obawia się reakcji alergicznej, to może przynieść własne kosmetyki.

Czy pracy wizażystki nie można zastąpić retuszem?

Nie można. Próba zastąpienia makijażu retuszem sprawi, że zdjęcia będą wyglądały mniej naturalnie, a retusz będzie zauważalny.

Co to jest i na czym polega „konsultacja wizerunkowa”?

Konsultacja wizerunkowa to praca dwóch osób – fotografa i psychologa z doktoratem oraz praktyką konsultingową i akademicką. Przed rozpoczęciem sesji określamy jaki wizerunek chcemy uzyskać – co ma wyrażać mimika i układ ciała, jaki strój będzie najbardziej odpowiedni dla reprezentowanej branży, stanowiska i rodzaju wykonywanej pracy. Później, podczas sesji dbamy o szczegóły wyglądu na planie zdjęciowym oraz pomagamy przy wyborze zdjęć, biorąc pod uwagę nie tylko to czy „się podobają”, ale przede wszystkim to – czy przyszły odbiorca zobaczy w nich to co zamierzyliśmy przekazać.

Czy dysponujecie strojami, z których mogę skorzystać podczas sesji?

Zazwyczaj świadomie kupuje się jedne ubrania, unikając innych. Strój wiele mówi o właścicielu i może być wyrazem jego indywidualności. Na sesję należy zabrać jak najwięcej własnych ubrań, najlepiej takich, które się lubi, w których ładnie się wygląda i dobrze czuje. Można też na własną rękę skorzystać z usług stylistki.
W studio nie bylibyśmy w stanie zgromadzić strojów na wszystkie możliwe okazje i we wszystkich rozmiarach. Mamy trochę nietypowych strojów kobiecych w małych rozmiarach. Korzystają z nich niekiedy dziewczyny podczas sesji do portfolio.

Jakie stroje przygotować na sesję zdjęciową?

W przypadku sesji w ramach oferty CVPRO zawsze prosimy o zabranie jak największej ilości różnorodnych strojów. Dzięki temu mamy możliwość wspólnego wykreowania odpowiedniego wizerunku.
W sesjach do portfolio o stroju decyduje osoba fotografowana, jeśli to możliwe – warto skorzystać przed sesją z porady stylistki.
Sesje prywatne to ten rodzaj sesji, w których najlepiej sprawdzają się ulubione stroje, w których jest się sobą, dobrze się wygląda i swobodnie czuje.

Czy w studio jest możliwość zmiany swojego wyglądu podczas sesji?

Tak, oczywiście zależy w jakim zakresie. Można zmienić odzież, makijaż i uczesanie. Panowie mogą w trakcie sesji skorzystać z łazienki i pozbyć się wąsów lub brody.

PODCZAS SESJI

Ile osób jest obecnych przy sesji?

Na planie zdjęciowym mogą przebywać jedynie osoby bezpośrednio zaangażowane w realizację sesji, czyli fotograf i osoba fotografowana. W razie potrzeby, ale nigdy podczas fotografowania, na planie zdjęciowym pojawia się wizażystka lub asystent.

Czy mogę przyjść z osobą towarzyszącą (np. mamą, partnerem, koleżanką)?

Jest to niewskazane. Na planie zdjęciowym mogą przebywać tylko osoby realizujące sesję. Obecność osoby towarzyszącej, nawet siedzącej w innym pomieszczeniu, rozprasza i utrudnia pracę i zazwyczaj wpływa negatywnie na końcowy rezultat sesji. W szczególnych przypadkach jedna (ale tylko jedna) osoba towarzysząca może być pomocna na etapie wybierania zdjęć.

Czy mogę przyjść na sesję razem ze swoim ulubieńcem (psem, kotem)?

Tak, ale najpierw musimy się spotkać razem ze zwierzakiem i ocenić czy uda się namówić go do współpracy podczas sesji. Oczywiście właściciel odpowiada za ewentualne szkody wyrządzone w studio przez pupila.

Czy w studio fotografuje tylko jeden fotograf?

Tak. Jedyną osobą fotografującą jest Kama Bork, autorka wszystkich zdjęć na stronie www.

PŁATNOŚCI

Dlaczego muszę wnieść opłatę rezerwacyjną (wpłacić zadatek)?

Opłata rezerwacyjna obliguje nas do odmawiania innym osobom pytającym o zarezerwowany termin. W przypadku rezygnacji z terminu opłata częściowo rekompensuje nam stracony czas i pracę niewykonaną w tym czasie dla kogoś innego.

Kiedy płacę za sesję i zdjęcia?

Rozliczamy się bezpośrednio po zakończeniu sesji. Dalsza praca nad zdjęciami jest rozpoczynana dopiero po całkowitym rozliczeniu. Kwota do zapłaty zawsze pomniejszana jest o wpłaconą wcześniej bezzwrotną opłatę rezerwacyjną (zadatek).

Czy mogę zapłacić kartą?

Tak, dysponujemy terminalem obsługującym płatności w systemach Visa i Mastercard.

Czy mogę zapłacić przelewem?

Tak, ale przedłuży to czas oczekiwania na zdjęcia. Praca nad nimi zacznie się dopiero gdy przelane środki zostaną zaksięgowane na koncie.

Chcę zdjęcie do dowodu osobistego, potrzebuję tylko 1 zdjęcie i nie chcę płyty CD – czy może być trochę taniej?

Nie może być taniej. Rezygnacja z części usługi nie zmienia jej ceny. Cena wynika z wiedzy, talentu, jakości pracy i kosztów prowadzenia legalnej działalności gospodarczej.

Jest nas dwoje, chcemy od razu kupić dwie sesje, czy dostaniemy rabat?

Nie. Wydaje nam się, że osoby zainteresowane rabatami powinny poszukać innej oferty.

Nie potrzebuję faktury ani paragonu – czy będzie taniej?

Nie ma takiej możliwości. Zawsze wystawiamy paragon lub fakturę.

ZDJĘCIA

Kto wybiera zdjęcia przeznaczone do obróbki i retuszu?

Każdy sam wybiera swoje zdjęcia. Jeśli zdjęcia są wybierane w studio to służymy radą i pomocą przy ich wyborze. W niektórych przypadkach (sesje wizerunkowe CVPRO) ocena zdjęć i konsultowanie ich wyboru jest nieodłącznym elementem pracy podczas sesji.

Nie wiem które zdjęcia wybrać, czy możecie zrobić to za mnie?

Nie. Każdy musi sam podjąć decyzję o wyborze swoich zdjęć. Osoba fotografowana musi dokonać wstępnej selekcji swoich ujęć i odrzucić te, które się nie podobają. Pod koniec sesji chętnie przyjrzymy się pozostałym po takiej selekcji zdjęciom i powiemy które podobają się nam najbardziej.

Czy zdjęcia muszę wybrać od razu po sesji, czy mogę zrobić to zdalnie, z domu?

W większości przypadków zdjęcia są udostępniane poprzez portal „zalamo”. Z adresu tego portalu wysyłany jest e-mail z linkiem umożliwiającym wybieranie ujęć, komentowanie i płacenie za wybrane zdjęcia.
Nie dotyczy to zdjęć w ofercie CVPRO, które zawsze wybierane są podczas sesji, w ramach konsultacji wizerunkowej.
Nie ma również możliwości zdalnego wybierania zdjęć powstających podczas sesji aktu artystycznego.

Czy mogę otrzymać lub kupić wszystkie, niepoddane obróbce i retuszowi zdjęcia powstałe podczas sesji?

Nie ma takiej możliwości. Oddajemy wyłącznie zdjęcia przygotowane zgodnie z opisem zawartym w wybranej przez klienta ofercie.

Czy mogę otrzymać lub kupić pliki RAW?

Powyższe pytanie można porównać do skierowanej do malarza propozycji: „proszę ten wstępny szkic podpisać w dolnym rogu – weźmiemy płótno i trochę farb i sami go sobie pomalujemy”.
Oferta dotyczy produktu finalnego jakim są zdjęcia poddane obróbce lub obróbce i retuszowi. Zdjęcia w formie elektronicznej są przekazywane jako nieskompresowane pliki JPG lub – na życzenie – TIFF.
Obraz uzyskany na matrycy aparatu to tylko część pracy. Ostateczny wygląd nadawany jest zdjęciom dzięki przemyślanej obróbce, a niekiedy również autorskiemu retuszowi. Półprodukty jakimi są pliki RAW to zarazem jedyne dowody własności niematerialnych praw autorskich do wykonanych zdjęć i samo to wystarcza, by nigdy ich nie udostępniać.

Używam Photoshopa, czy moje zdjęcia mogą być poddane retuszowi dokładnie według moich wskazówek?

Obróbka i retusz mają charakter autorski. Zakładamy, że wybór naszej oferty wynika z tego, że spodobał się widoczny w portfolio styl fotografowania, obróbki i retuszu. Oczywiście uwagi na temat tego co należy zmienić w wyglądzie osoby fotografowanej są zawsze uważnie wysłuchiwane i, w miarę możliwości, uwzględniane.

Czy podczas retuszu da się mnie trochę odchudzić i odmłodzić?

Naturalnie. Naturalnie, to znaczy w granicach rozsądku.

Czym różni się obróbka od retuszu zdjęć?

Obróbka zdjęć to zmiana kadru, poprawa kolorystyki, kontrastu i jasności. Retusz to odchudzanie, odmładzanie, usuwanie defektów skóry itp.
Technicznie rzecz biorąc, obróbka to użycie Lightrooma, retusz to Photoshop.
Czynności zmieniające zasadniczo charakter obrazu, takie jak zamiana kolorów, usunięcie lub dodanie elementów zdjęcia nie wchodzą w zakres retuszu – są zadaniem dla grafika komputerowego.

Czy mogę prosić, aby podczas retuszu zmieniono mi kolor oczu?

Z taką prośbą należy zwrócić się do grafika komputerowego.

Czy mogę dokupić dodatkowe zdjęcia?

Oczywiście. Za dopłatą zostaną one przygotowane w taki sam sposób jak te, które są w cenie sesji.

Jak szybko dostanę przygotowane zdjęcia?

To zależy od rodzaju sesji. W sesjach wizerunkowych w ramach oferty CVPRO zdjęcia retuszowane i przygotowywane są w ciągu maksimum czterech dni roboczych.
W przypadku innych sesji na retusz wybranych zdjęć trzeba czekać około dwóch tygodni. Oczekiwanie może trwać dłużej jeśli dokupiono dodatkowe zdjęcia.
Zdjęcia dla których w ofercie nie przewidziano retuszu poddawane są obróbce i przygotowywane do pobrania w ciągu czterech dni roboczych.

Czy gotowe zdjęcia otrzymam na płycie DVD, czy zostaną przesłane mailem?

Gotowe zdjęcia można pobrać z naszego serwera korzystając z linka przesłanego mailem. Można również odebrać je w studio, nagrane na płytę DVD.

Czy mogę otrzymać również tzw. „wywołane zdjęcia”, czyli zdjęcia na papierze?

Niektóre nasze oferty obejmują również przygotowanie zdjęć na papierze w określonych formatach. W naszym studio można zamówić wydruki w bardzo wysokiej jakości i w dużych oraz bardzo dużych formatach. Wydruk większych ilości odbitek na papierze fotograficznym najlepiej zlecić jednemu z licznych fotolabów.

Czy zdjęcie do dokumentów mogę, zamiast nagrane na płytę, dostać mailem lub skopiowane na mój własny pendrive?

Oczywiście. Nie zamiast, ale dodatkowo i bezpłatnie. Płyta jest w cenie i zawsze ją dołączamy. Dzięki temu w przyszłości nie ma problemu z wydrukowaniem dodatkowych odbitek lub przygotowaniem zdjęcia do innego, podobnego dokumentu.

Czy na zdjęciach umieszczane jest logo studia?

Nie. Nigdy.

Czy mogę wydrukować odbitki (wywołać zdjęcia) które mam na nośniku cyfrowym?

Nie świadczymy takich usług. Najlepiej zanieść nośnik do jednego z wielu fotolabów lub zlecić ich druk przez internet.

Mam na nośniku cyfrowym zdjęcie spełniające wymagania stawiane zdjęciom do paszportu. Czy możecie je wykorzystać i wydrukować odpowiednie odbitki?

Tak, o ile zdjęcie było wykonane w naszym studio. Proszę sprawdzić telefonicznie, kiedy można do nas zajrzeć i koniecznie proszę zabrać ze sobą płytę, która została dołączona do zdjęć.
Nie podejmujemy się pracy na materiale przygotowanym przez innych fotografów.

Jedno ze zdjęć na stronie bardzo mi się podoba i dobrze wyglądałoby u mnie na ścianie. Czy mogę je kupić?

Niektóre zdjęcia znajdujące się w portfolio można kupić.
Jesteśmy w trakcie przygotowywania sklepu. Będziemy w nim oferowali zdjęcia w formie numerowanych wydruków o jakości muzealnej wraz z certyfikatem autentyczności.
Nie będą sprzedawane zdjęcia przedstawiających klientów oraz takie, których nakład został wyprzedany.
Do momentu uruchomienia sklepu w sprawie zakupu zdjęć prosimy o kontakt telefoniczny.

WYKORZYSTANIE ZDJĘĆ

Czy moje zdjęcia mogą być opublikowane bez mojej wiedzy i zgody?

Nie. Nie publikujemy ani nie udostępniamy zdjęć osób, które uprzednio nie wyraziły zgody na wykorzystanie wizerunku.

Czy zdjęcia z sesji mogę umieścić na portalach takich jak facebook, linkedin itp.?

Tak. Zdjęcia mogą być dowolnie wykorzystane z wyłączeniem zastosowań komercyjnych. Znaczy to, że wykorzystanie ich w związku z prowadzoną przez siebie działalnością gospodarczą lub polityczną wymaga wykupienia licencji na wykorzystanie komercyjne.

Co to jest licencja na komercyjne wykorzystanie zdjęcia?

Licencja na komercyjne wykorzystanie zdjęcia jest formą zrzeczenia się przez autora, w określonym w licencji zakresie, praw autorskich majątkowych w zamian za uiszczenie opłaty licencyjnej.
Udzielana przez nas standardowo licencja jest nieograniczona terytorialnie ani czasowo i dotyczy następujących pól eksploatacji: nośniki i media elektroniczne, strony www, druk do formatu A4.

Czy mogę zdjęcia z sesji umieścić na własnej stronie internetowej?

Tak, o ile nie jest to strona powiązana z prowadzoną przez siebie działalnością gospodarczą lub polityczną.

Mój pracodawca poprosił o moje zdjęcie na stronę internetową firmy. Czy muszę wykupić licencję na jego komercyjne wykorzystanie?

Taką licencję powinien wykupić pracodawca, który najczęściej niesłusznie zakłada, że otrzymane zdjęcia może dowolnie wykorzystywać. Aby nie stwarzać problemów naszym klientom, w takich przypadkach nie wymagamy zakupu licencji ani nie egzekwujemy swoich praw od pracodawcy.

Zdjęcia z sesji przepadły z powodu awarii dysku twardego w komputerze – co robić?

Niestety, nie mamy możliwości archiwizowania zdjęć i przetrzymywania ich przez dłuższy czas. Zawsze prosimy, aby natychmiast po pobraniu gotowych zdjęć zrobić przynajmniej jedną kopię zapasową (na płycie, innym dysku twardym lub w chmurze).
Jeśli jednak zdarzyło się nieszczęście i zdjęcia przepadły bezpowrotnie – proszę do nas napisać lub zadzwonić. Jeśli będziemy mieli nadal utracone zdjęcia to oczywiście ponownie je udostępnimy.

INNE
Dlaczego nie czytacie SMSów?

SMS to wygodny sposób komunikowania się, sprawdzający się jednak tylko w kontaktach prywatnych.
Numery naszych firmowych telefonów komórkowych są publicznie dostępne i otrzymujemy wielkie ilości SMSów z niechcianymi ofertami.
Nie czytamy ich i zazwyczaj nie zwracamy uwagi na ich sygnały dźwiękowe.
Prosimy nie pisać do nas SMSów, ponieważ prawie na pewno ich nie zauważymy i nie przeczytamy. Przepraszamy.