ZDJĘCIE PROFILOWE NA RANDKI. PIERWSZE WRAŻENIE ROBISZ TYLKO RAZ.

Zdjęcie jest pierwszą rzeczą jaką zauważamy na profilu randkowym.

Od zdjęcia zaczyna się wszystko. Często też na nim się kończy. Tego zdecydowanie nie chcemy. Jakie powinno być zdjęcie profilowe?

Takie, że
a) zauważą Cię
b) natychmiast postawią Ci „plusa”.

Jak zdobyć tego „plusa”, a przynajmniej jak uniknąć „minusa”?

Badania przeprowadzone przez Uniwersytet w Berkeley (Fiore, Taylor, Mendelsohn, Hearst, 2008) pokazują, że zdjęcie profilowe jest najważniejszym elementem, decydującym o atrakcyjności całego profilu. Pokazany na nim mężczyzna powinien być szczery i godny zaufania, lecz niewskazane jest pokazywanie zbytniej miękkości i grzeczności. Kobiety natomiast muszą przede wszystkim unikać pokazywania cech kojarzących się z męskością, a dobrą samoocenę eksponować bez jednoczesnego zbytniego skupiania się na sobie.

Twierdzenie, że na zrobienie pierwszego wrażenia ma się 7 sekund jest już nieaktualne. W dobie kontaktów cyfrowych masz na to znacznie mniej czasu. Wyniki nowszych badań (Willis, Todorov, 2006) dają Ci tylko 1/10 sekundy. Jeśli w ciągu tego czasu nie wypadniesz dobrze to prawdopodobnie Twój profil nie zostanie już kliknięty ani nie dostaniesz odpowiedzi na wysłaną wiadomość.

Co w ciągu tej 1/10 sekundy potencjalny partner musi dostrzec w zdjęciu?

Zdjęcia na portal randkowy powinny opowiedzieć o nas jak najwięcej, ale na pewno nie w pierwszej 1/10 sekundy. O zainteresowaniach, statusie społecznym, majątkowym i wielu innych ważnych rzeczach, które można pokazać napiszę w przyszłości. Pierwsze wrażenie to pierwsze zdjęcie, które poprowadzi do następnych, a w końcu – do uważnego zapoznania się z całym profilem.

Najważniejsza jest twarz. Nie bez powodu o najbardziej bezpośredniej formie komunikacji mówimy „twarzą w twarz”. Jeżeli oczy są „zwierciadłem duszy” to okulary przeciwsłoneczne na zdjęciu profilowym są „grzechem śmiertelnym”. Skreślamy też (a raczej to nas mogą skreślić) zdjęcia skupiające uwagę na wypasionym samochodzie lub egzotycznej palmie.

Zdjęcie profilowe możemy wykonać sami lub wybrać spośród posiadanych już fotografii. Możemy też zlecić wykonanie go profesjonalnemu fotografowi.

Przeglądając zdjęcia, posiadane lub przed chwilą zrobione, bardzo często popełniamy błąd wybierając to, które nam się najbardziej podoba. Nie pamiętamy nawet o tym, że odbiorcą będzie osoba odmiennej płci. Zjawisko opisane jako „klątwa ” to po prostu zniekształcanie percepcji własnych zdjęć wynikające z braku obiektywizmu w stosunku do własnej osoby. Przy innej okazji napiszę o nim więcej. W tej chwili chcę tylko gorąco namawiać: nie wybierajcie sami zdjęcia profilowego. Zdajcie się na wybór innej osoby. Najlepiej jeśli będzie nią ktoś podobny do przyszłych odbiorców zdjęcia – zdjęcie mężczyzny lepiej wybierze kobieta (i na odwrót). Pamiętajcie – w kwestii wyboru własnych zdjęć na pewno nie jesteście najbardziej kompetentnymi osobami.

Chcąc samodzielnie przygotować zdjęcie profilowe musimy zwrócić uwagę na następujące rzeczy: treść zdjęcia, jego kompozycję, oświetlenie i wyraz twarzy.

Treścią zdjęcia profilowego jesteś Ty. Chcesz powiedzieć innym, że jesteś interesującą osobą, o której warto dowiedzieć się więcej. Stracisz wiele szans pozwalając się zaszufladkować na samym początku. Moje zdjęcie z aparatem fotograficznym w dłoni byłoby komunikatem „spotkaj się z fotografem”. Zdjęcie z piłką do koszykówki powiedziałoby – nie odzywaj się jeśli nie interesuje Cię sport. Fotografia na której jest po prostu przyjazna twarz będzie zachętą do obejrzenia innych zdjęć i zapoznania się z całym profilem.

Im mniej elementów na zdjęciu tym większe wrażenie będzie ono wywierało. Badania mówią, że ludzie wybierają osoby, których obrazy zawierają informacje łatwe do przetworzenia. Nawet najładniejsze tło złożone z wielu elementów zmniejszy nasze szanse na zauważenie. Dotyczy to również stroju – prościej znaczy lepiej. W kadrze zdjęcia profilowego powinna być dobrze widoczna twarz i ramiona. Całą sylwetkę pokażmy koniecznie, lecz lepiej dopiero na jednym z kolejnych zdjęć. Jak już wcześniej pisałam – nie należy zasłaniać oczu ciemnymi okularami. Musimy pokazać swoją twarz, więc nie osłaniajmy jej cieniem kapelusza. Osoby w tle, nawet nieostre odwracają uwagę i są niepożądane. Samodzielne modyfikowanie zdjęć, o ile nie opanowaliśmy do perfekcji sztuki retuszu, jest ryzykowne. Warto zadbać jedynie o to, aby zdjęcie miało wysoki kontrast.

Jednym z głównych elementów pracy profesjonalnego fotografa jest umiejętne manipulowanie oświetleniem. Nie dysponując światłem studyjnym ani zestawem przenośnych lamp błyskowych zadbajmy przynajmniej o to, aby twarz była oświetlona w miarę równomiernie. Do zrobienia zdjęcia w plenerze najlepiej wybrać dzień, gdy słońce jest za chmurami. Unikajmy bardzo silnego, padającego bezpośrednio światła, które sprawi, że część twarzy znajdzie się w głębokim cieniu. Fotografując we wnętrzu skorzystajmy z wpadającego przez okno światła naturalnego. Unikajmy pomieszczeń pomalowanych na zielono lub niebiesko. Światło odbite od ścian nada twarzy niezdrowy odcień.

Widząc zdjęcie po raz pierwszy, nieświadomie ulegamy atawistycznemu odruchowi. Patrzymy na człowieka tak, jak nasi praprzodkowie przyglądali się obcemu wchodzącemu na ich teren. Oceniamy twarz szukając sygnałow zagrożenia bądź zapowiadających dobrą współpracę (De Neys, Hopfensitz, Bonnefon). Zwracamy uwagę na to, czy obserwowany człowiek jest godny zaufania i mocny. Jeśli fotografia ma wzbudzić zainteresowanie to wyraz twarzy mężczyzny powinnien budzić zaufanie, a jednocześnie nie pokazywać człowieka zbyt miękkiego i słabego. Nieco innych sygnałów powinna dostarczyć twarz kobiety. Liczy się bezpośredniość, otwartość i naturalna kobiecość. Być może pretensjonalne „dziubki” i zalotne minki mogą pomóc w zdobyciu tytułu miss gimnazjum, jednak dla mężczyzn nie są świadectwem bezpośredniej, atrakcyjnej kobiecości. Warto poćwiczyć mimikę przed lustrem (dotyczy to obu płci) i wykonać wiele zdjęć. Później lepiej nie ulegać pokusie samodzielnego wyboru zdjęcia, lecz poprosić kogoś o bardziej obiektywną ocenę.

Zawsze będę namawiać, aby zdjęcie profilowe przygotował profesjonalny fotograf. Zdaję sobie sprawę, że nawet jeśli bardzo chcielibyście, to nie zawsze będziecie mogli skorzystać z mojej oferty.

Przed zainwestowaniem w zdjęcia uważnie obejrzycie portfolio fotografa. Powinno być różnorodne, pokazywać, że dobrze odnajduje się w różnych rodzajach fotografii. Nagrody w konkursach nie gwarantują zrozumienia potrzeb klienta. Słowo „profesjonalny” nie jest synonimem słów „wybitny”, „znany” ani „sympatyczny”. Profesjonalizm to wiedza, umiejętności i talent zapewniające uzyskanie zamierzonych efektów. Pokazywanie „duszy artysty”, ekstrawaganckich zdjęć z dziwnym oświetleniem lub „efektami specjalnymi” niekoniecznie musi świadczyć o doskonałości technicznej i wrażliwości na potrzeby klientów. W opiniach nie zwracajcie uwagi na emocjonalne stwierdzenia typu: „wspaniały człowiek”, „cudownie mi się z nim pracowało”, lecz szukajcie racjonalnych informacji o skuteczności i umiejętności osiągania wyznaczonych celów. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto posłuchać fotografa na żywo. Przez telefon zapytajcie jak wyobraża sobie realizację Waszego zlecenia. Przy okazji zorientujecie się, czy będziecie dobrze się rozumieć podczas sesji.

This entry was posted in Uncategorized.