JAKI MAKIJAŻ NA ZDJĘCIACH „BIZNESOWYCH”?

Panie przychodzące na sesje „biznesowe”, budujące ich wizerunek, bardzo często mają wątpliwości dotyczące makijażu. Obawy dotyczą tego, czy w zdjęciu „do pracy” mocny, wyrazisty makijaż jest wskazany. Odpowiedzi na to pytanie miał udzielić eksperyment, który w 2011 roku, na zlecenie firmy Procter & Gamble przygotowali i przeprowadzili: Nancy L. Etcoff (Harvard Medical School, Cambridge, Massachusetts), Shannon Stock (Dana-Farber Cancer Institute, Boston), Sarah A. Vickery (Procter & Gamble Cosmetics, Hunt Valley, Maryland) oraz David M. House (Boston University, Boston).

Wyniki badań opisano w artykule: „Cosmetics as a Feature of the Extended Human Phenotype: Modulation of the Perception of Biologically Important Facial Signals”, dostępnym TU: https://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0025656

Eksperyment przeprowadzono w Stanach Zjednoczonych, lecz z wielkim prawdopodobieństwem jego wyniki byłyby bardzo podobne w warunkach polskich.

Przygotowano 100 kolorowych zdjęć w wysokiej rozdzielczości przedstawiające 25 kobiet w wieku od 20 do 50 lat. Wśród nich były kobiety o skórze białej, afroamerykanki i latynoski. Każda została sfotografowana przed makijażem, po wykonaniu makijażu naturalnego oraz bardzo mocnego. Wszystkie miały neutralny wyraz twarzy, a zdjęcia przycięto tak, aby nie było widać ubrań ani fryzur. Poniżej – fragment zdjęcia na którym można zobaczyć rodzaje makijażu. Od lewej: brak makijażu, makijaż naturalny i makijaż mocny

Przeprowadzono dwa eksperymenty różniące się czasem ekspozycji zdjęć. 149-ciu osobom eksponowano je na ekranie komputera przez 250 milisekund. 119 innych osób oglądało kolejne zdjęcia bez ograniczeń czasowych. Każdą widzianą osobę oceniano używając suwakowej skali, której jeden koniec oznaczał „w ogóle nie”, a drugi – „bardzo”. Przy każdym zdjęciu należało określić, czy przedstawiona na nim kobieta jest
a) kompetentna   b) sympatyczna   c) atrakcyjna   d) godna zaufania

W oparciu o wyniki eksperymentu przygotowałam wykres podobny do prezentowanego przez autorów badań.

Podejmując decyzje dotyczące makijażu na zdjęciu do cv należy brać pod uwagę wiele czynników. W eksperymencie celowo wyeliminowano wpływ stroju, fryzury i mimiki. W praktyce makijaż należy uzależnić  nie tylko od rodzaju pracy którą chcemy zdobyć ale także od stroju, ustawienia oświetlenia, wyrazu twarzy, rodzaju uśmiechu i wielu innych czynników.

Z przedstawionych badań niewątpliwie wynika, że – niezależnie od czasu ekspozycji zdjęcia – kobiety w makijażu oceniane są jako bardziej atrakcyjne niż bez niego.

Kobiety w mocnym makijażu spostrzegane są jako bardziej kompetentne. Efekt ten nie ulega zmianie nawet po dłuższym przyglądaniu się zdjęciu.

Mocny makijaż świadczy również o tym, że ktoś jest godny zaufania, lecz jest to jedynie pierwsze wrażenie, które ulega zmianie po dłuższym oglądaniu. Jeśli dla zdobycia pracy bycie godną zaufania jest ważniejsza niż kompetencja to prawdopodobnie w makijażu należy iść w stronę naturalności.

This entry was posted in Uncategorized.