CZY PANOM POTRZEBNY JEST MAKIJAŻ?

CODZIENNY MAKIJAŻ MĘSKI

Oto kilka nagłówków, które mają nas przekonać, że makijaż męski jest potrzebny i staje się normą:
„Czas twarzy: czy makijaż męski jest kolejnym wielkim trendem w dbaniu o urodę?”
(Face time: is makeup for men the next big beauty trend?, The Guardian, 13 Oct 2018, Sam Wolfson)
“Czy męski makijaż staje się głównym nurtem?”
(Is men’s make-up going mainstream?, BBC, 8 Feb 2019, Bel Jacobs)
“Makijaż jest najgłębszą tajemnicą mężczyzn – oto czego używają”
(Makeup is men’s darkest secret – here’s what they’re using, New York Post, 18 Nov 2019, Melkorka Licea and Catherine Kast)

Takie właśnie artykuły powstają i są publikowane ponieważ:
„Mężczyźni są wielomiliardową szansą na rozwój przemysłu kosmetycznego”
(Men are a multibillion dollar growth opportunity for the beauty industry, CNBC, 20 May 2019, Nia Warfield)

W ostatnim tekście powiedziano wprost, że za 2 – 3 lata rynek kosmetyków męskich będzie wart 166 miliardów dolarów. (“Men’s personal care market is expected to hit $166 billion in 2022, according to Allied Market Research.”)

Na razie jednak makijaż jest codziennością kobiet. Mężczyźni tylko w szczególnych sytuacjach muszą mieć kryjący podkład na twarzy.

 

MĘSKI MAKIJAŻ FOTOGRAFICZNY

Bardzo wielu fotografów w Polsce i na świecie uważa, że makijaż fotograficzny, zwłaszcza w tak zwanych „zdjęciach biznesowych”, jest konieczny bez względu na płeć modela.

Retusz zdjęcia mężczyzny w makijażu jest łatwiejszy niż bez niego. W interesie fotografów jest przekonanie klienta, że profesjonalne zdjęcie wymaga zapłacenia za makijaż. Klient płaci, wizażystka zarabia, fotograf ma łatwiej. Brakuje na razie artykułów prasowych mówiących, że dzięki makijażowi męski profesjonalista może lepiej wyrazić siebie.

Z mojego wieloletniego doświadczenia wynika, że makijaż fotograficzny potrzebny jest tylko w niektórych, szczególnych przypadkach. Doceniają go (często nawet, niezależnie od rzeczywistej potrzeby – żądają) panowie na bardzo wysokich stanowiskach, mający na codzień do czynienia z mediami. Jest on też bardzo przydatny w przypadku poważnych problemów z cerą, popękanych naczyń krwionośnych lub nierówno opalonej twarzy.

Większość mężczyzn nie jest przyzwyczajona do makijażu i czuje się w nim nieswojo. Dostrzegają go na zdjęciach i mają wrażenie nienaturalności własnej twarzy. Współpracuję tylko z naprawdę dobrymi wizażystkami, które w razie potrzeby wykonują panom bardzo delikatny i naturalny makijaż fotograficzny. Mimo to często jestem pytana, czy „nie dałoby się zrobić w photoshopie czegoś, żeby nie było tak widać makijażu?”

W wizerunku mężczyzny makijaż nie zawsze jest potrzebny, a niekiedy może nawet szkodzić. Wyobraźmy sobie kandydata na stanowisko dyrektora operacyjnego w branży budowlanej, który na zdjęciu ma idealnie równomierną barwę skóry i wygładzoną twarz. Rekruter, mając do przejrzenia setkę CV, od razu sięgnie po następne. Nie będzie się zastanawiał, czy przypadkiem się nie myli. Nie będzie tracił czasu na czytanie, jeśli pierwsze wrażenie powie mu: „on nigdy nie był na budowie, nie może być kompetentny”.

Kobiety na codzień występują w makijażach. Pytanie nie brzmi „czy” lecz „jak”. Makijaż fotograficzny u pań musi być dostosowany do sytuacji, stroju, pełnionej funkcji i powien być spójny z komunikatem jaki ma przekazywać zdjęcie. W przypadku mężczyzn chodzi o podjęcie decyzji, czy makijaż w ogóle jest potrzebny.

Do zdjęcia, którego celem jest podkreślenie indywidualności i osobowości mężczyzny makijaż bywa niewskazany. Decyzja o jego użyciu każdorazowo powinna zależeć od cech, które chcemy wyeksponować.

Makijaż fotograficzny podczas sesji korporacyjnej może pomóc w ujednoliceniu wyglądu grupy panów i stworzeniu spójnego przekazu estetycznego na temat organizacji którą reprezentują. Przydaje się też jeśli trzeba podkreślić przynależność do grupy ludzi, którzy „dobrze wyglądają”.

Kryjący podkład na twarzy może maskować przeżywane emocje lub zmęczenie. Jest zdecydowanie wskazany u osób mających duże problemy z cerą oraz fotografowanych podczas wystąpień publicznych lub imprez podczas których spożywa się alkohol i podejmuje wysiłek fizyczny (śluby, wesela, eventy firmowe).

Podsumowując – dla mężczyzny makijaż fotograficzny nie jest bezwzględną koniecznością. W niektórych sytuacjach pomaga, w innych może wręcz zaszkodzić. Dbając o wizerunek należy go używać tam, gdzie jest to racjonalnie uzasadnione. Potrzebny jest osobom medialnym i panom, którzy chcą wyglądać „ładnie jak w reklamie” lub „jak w telewizji”. Osobom lubiącym swoją naturalność i chcącym ją zachować makijaż może zaszkodzić.

Powyższe uwagi dotyczą sesji wizerunkowych, których wyniki pokazywane są w ekranach komputerów i drukowane w niewielkich rozdzielczościach. Jeśli zdjęcia mają być prezentowane lub drukowane w dużych formatach to pamiętajmy, że współczesne aparaty fotograficzne wychwytują najdrobniejsze niedoskonałości. Decyzja o ich maskowaniu makijażem powinna być każdorazowo podejmowana wspólnie z fotografem.

This entry was posted in Uncategorized.